Beslenmenin zekaya etkileri
Beslenmenin zeka üzerinde çok önemli etkileri var, hatta zekayı şekillendiriyor

Ağırlıklı tükettiğimiz besin türleri ve zeka düzeyi arasında güçlü bir ilişki olduğu uzun zamandan beri biliniyor. Bu nedenle de sinir sistemi gelişimi ve büyüme çağındaki çocuklar için önemli olan bazı besinleri, Diyetisyen Gizem Şeber´e sorduk.

Zeka üzerinde etkisi olan ilk besin öğesi, proteinlerdir. Proteinler, doku yapım ve onarımında kullanılmasının yanı sıra, proteinlerin yapıtaşları da sinir iletimi için gerekli olan maddelerin sentezinde kullanılırlar. Bu nedenlerle, proteinler sinir sistemi ve beyin gelişimi açısından son derece önemli rol oynarlar. Doğal protein kaynakları; et ve et ürünleri, yumurta, süt ürünleri, kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir.
Zeka üzerinde etkili olan ikinci önemli grup ise yağlardır. Yağlar içinde yer alan yağ asitleri birbirinden farklı işlevlere sahiptir. Sıkça adını duyduğunuz omega-3 yağ asitlerinin göz ve beyin gelişimi açısından önemi büyüktür. Bunun yanı sıra, yetişkin beslenmesinde sınırlı tüketimi önerilen doymuş yağ asitleri de, çocuğun bilişsel gelişimi açısından önemlidir. Bu nedenle, bireyler gelişimini tamamlayana kadar yağı azaltılmış süt ürünleri yerine, tam yağlı süt ürünlerini tercih etmelidirler.
Diğer önemli bir grupsa, vitamin ve minerallerdir. A vitamini, tiamin, riboflavin, B6, B12 gibi vitaminleri ve demir, çinko, iyot gibi minerallerin zeka gelişiminde ve sinir sistemi üzerinde önemli rollere sahip olduğu biliniyor.
Demir minerali, beyin ve sinir sistemi açısından çok önemlidir. Çünkü bu mineral, beyinde yer alan beyaz maddede yüksek yoğunlukta bulunuyor. Demir yetersizliğinde, bireylerde konsantrasyon bozukluğu ve dikkatsizlik görülüyor. En iyi kaynağı kırmızı ettir. Diğer kaynakları ise; et, kuru baklagil, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.
İyot minerali, sinir sistemi açısından çok önemlidir. Çünkü iyot yetersizliği olan gebelerin çocuklarında zeka geriliği görülme riski çok yüksektir. İyodun en iyi kaynakları, deniz ürünleri ve iyotlu tuzdur. İyotlu tuzun iyot içeriğinin zarar görmemesi için karanlık ve serin bir ortamda ışık geçirmez şişelerde veya kutularda saklanması gerekir.
Çinko, beyinde yer alan beyaz ve gri maddede bulunduğundan ötürü sinir sistemi için önemlidir. Yetersizliğinde, beyin gelişiminde gerilik oluşabilir. Çinkonun en iyi kaynakları, et ürünleri ve deniz ürünleridir. Anne sütü, çinko içeriği yüksek olduğundan dolayı bebekler için iyi bir kaynaktır.

E-Bülten
E-bülten’ e kayıt olarak tüm indirimlerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya
Facebook Twitter
Organikeczane.com’ da satılan tüm ürünler orjinaldir. Sitemizde tanıtımı yapılan ve satılan ürünler ilaç değildir. Bitkisel gıda desteğidir. Doktor tavsiyesi veya uygulayacağı tedavinin yerine geçmez. Ürünlerle ilgili her türlü sorumluluk üretici ve ithalatçı firmalmara aittir.
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.